نوع جستجو را انتخاب نمایید
 • سایت
 • وب
جستجو
سه شنبه 8 بهمن 1398
 • معرفی دفتر
 • مرکز پایش و راهبری
 • آزمایشگاه الکتروپمپ
 • واحد GIS
 • انرژی های نو
 • دستورالعمل و فرآیند ها
 • مهندسی مجدد

این ایستگاه به منظور تست پمپاژ الکترو پمپ های شناور طراحی و احداث گردیده و پارامترهای اصلی از قبیل دبی، هد، جریان و راندمان قابل اندازه گیری می باشد که برای پمپ های جدید و یا تعمیر شده کاربرد دارد. این ایستگاه شامل حوضچه به طول 4 متر، عرض 3 متر و عمق 3.2 متر می باشد که  دو حلقه چاهک به عمق 13 متر و قطر 1 متر در آن حفاری گردیده است. لوله ها و اتصالات در سایزهای 150 و 250 میلی متر دارای فشار کاری 40 بار که در داخل و خارج چاهک ها نصب شده و از جرثقیل سقفی جهت نصب الکتروپمپ های شناور در درون چاهک ها استفاده می گردد  که این واحد توانایی تست الکتروپمپ های شناور از توان 1.5 کیلو وات تا 300 کیلو وات را دارا می باشد.

 در این آزمایشگاه امکان تعیین آزمونهای عملکرد هیدورلیکی و الکتریکی الکتروپمپ های روتودینامیکی مطابق استانداردISIRI 7817  وجود دارد که در فاز اول به منظور تست انواع الکتروپمپ های شناور طراحی و اجرا گردیده است. که در فازهای بعدی با تکمیل طرح جهت تست انواع الکتروپمپ های کف کش و لجن کش و نیز انواع الکتروپمپ های زمینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. واحد تحقیقات و آزمایشگاه الکتروپمپ در داخل سوله تازه احداث شده با زیربنای 120 مترمربع قرار گرفته و اعتبار هزینه شده برای این پروژه معادل 3900 میلیون ریال می باشد.

 اهداف طرح:

برای عملیاتی شدن GIS علاوه بر داده ها و چگونگی تولید ، بهنگام رسانی، ویرایش ، آماده سازی، کارتوگرافی و کنترل کیفیت آن ها، مجموعه ای از سیستمها و زیر سیستمها که بستر تصمیم سازی را فراهم کی کنند نیز دارای اهمیت می باشند. این سامانه های نرم افزاری امکان مدیریت سیستماتیک و مکانیزه فرآیندهای مرتبط با داده های مکانی را فراهم می آورند و شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی را در نیل به اهداف زیر یاری می نمایند:

 • بهبود و اصلاح روال های کاری مرتبط با داده های مکانی و کاهش موازی کاری
 • افزایش سرعت و دقت در اخذ تصمیمات مرتبط با داده های مکانی
 • جلوگیری از اتلاف هزینه و زمان با بهره گیری کامل از ظرفیت و پتانسیل های موجود

جهت توسعه این سامانه های نرم افزاری در ابتدا لازم است با توجه به نتایج گزارش شناخت و نیازسنجی تحلیل جامعی از روال های کاری موجود و مرتبط با داده های مکانی صورت پذیرد و سپس با طبقه بندی نتایج، زیر سیستم های مورد نیاز شناسایی گردد. در گام بعدی لازم است براساس متدهای رایج مهندسی نرم افزار، نسبت به مدل سازی هر یک از زیر سیستم ها به منظور شناخت اهداف ، حیطه کاربرد، قابلیت ها ، ذینفعان و چرخه فعالیت آن ها اقدام گردد که این مهم ، هدف اصلی گزارش پیش رو می باشد.

در این راستا شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی اقدام به اجرای طرح استقرار سامانه اطلاعات مکان مرجع نموده است. در این طرح با شناخت وضعیت موجود معاونت ها و دفاتر تابعه این شرکت از نقطه نظر GIS، استانداردها و دستور العمل های جمع آوری، تولید ، آماده سازی، بهنگام رسانی و کنترل کیفیت اطلاعات مکانی و توصیفی ارائه می گردد. در این طرح هم چنین یک نرم افزار پایه برای مدیریت و تحلیل اطلاعات مکانی و توصیفی شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی پیاده سازی می گردد.

مراحل انجام پروژه:

طراحی و پیاده سازی سامانه اطلاعات مکانی حاضر براساس روش شناسی چابک می باشد لذا تمامی مراحل طراحی و توسعه سامانه به صورت کاملاً منعطف صورت خواهد گرفت به نحوی که بتوان در هر مرحله در صورت لزوم سامانه را متناسب با نیاز کاربر تغییر داد.

ایجاد سامانه اطلاعات مکانی شرکت آب و فاضلاب مانند هر سامانه اطلاعات مکانی شامل مراحل زیر می باشد:

 • انجام شناخت و نیازسنجی
 • تحلیل و طراحی
 • پیاده سازی
 • نصب، استقرار و آموزش
 • نگهداری و پشتیبانی

مرحله تحلیل و طراحی نیز از مراحل زیر تشکیل می شود که حاصل نهایی این مرحله ، گزارش تحلیل و طراحی می باشد.

 • شناسایی زیر سیستم های مورد نیاز
 • تعیین موارد کاربرد به تفکیک هر زیر سیستم
 • مدل سازی تفصیلی هر مورد کاربرد و ترسیم دیاگرام ها
 • طراحی معماری سیستم
 • طراحی ماکت نرم افزار
 • طراحی مدل مفهمومی پایگاه داده

در راستای تولید انرژی های پاک و تلاش برای افزایش سهم انرژیهای تجدیدپذیر با الویت انرژی برق آبی و با توجه به ظرفیت های موجود، اولین نیروگاه برق آبی شرکت آب و فاضلاب شهری استان آذربایجان غربی با استفاده از سیستم ژنراتور القائی و با بهره گیری از پتانسیل فشار آب ناشی از اختلاف ارتفاع  113 متر در مسیر خط انتقال دو منظوره  بین تصفیه خانه  های آّب شماره 1 و 2 شهر ارومیه احداث گردید که با ظرفیت برق تولیدی 300 کیلو وات می تواند در تامین برق تاسیسات تصفیه خانه آب شماره 1 ارومیه مورد استفاده قرار گرفته و یا به شبکه برق سراسری متصل گردد.
مکانیزم کارکرد نیروگاه به این صورت می باشد که وقتی یک موتور القایی با ولتاژ نامی و در حالت بی باری کار میکند با سرعتی دوران میکند که فقط برای تولید گشتاور لازم برای غلبه بر افت های ناشی از اصطکاک و مقاومت هوا کافی باشد ، در این شرایط اگر یک نیروی مکانیکی خارجی برابر با این افت ها به موتور القایی در همان جهت چرخش اعمال شود روتور آن به سرعت چرخش سنکرون رسیده  و اگر روتور بواسطه نیروی خارجی در سرعتی بالاتر از سرعت سنکرون چرخش کند جهت ولتاژ القایی ثانویه خلاف زمانی خواهد بود که بعنوان موتور القایی چرخش می نماید که در این حالت مانند یک ژنراتور عمل نمود و دارای توان تولیدی خواهد بود .
مشخصات نیروگاه به شرح ذیل می باشد:  

 

برنامه های کاهش هزینه
گروه انرژی و سیستم ها
1 - كاهش انرژي مصرفي
1-1 ) استفاده از الكتروپمپ هاي كه راندمان بالائي دارند. (كنترل و نظارت بر خريد كليه تجهيزات انرژي بر مانند الكتروپمپ ها ، دستگاههاي اندازه گيري و غيره.)
2-1) طراحي الكتروپمپ ها بطوريكه نقطه كار آنها در بهترين راندمان باشد. (انتخاب الکتروپمپ های جدید یا تغییر الکتروپمپ های موجود با تائید مرجع مشخص باشد.)
3-1 ) تست توان مصرفي و راندمان الكتروپمپ ها بعد از تعمیر و سيم پيچي (ایجاد بانک پمپ در ارومیه و ارسال به تعمیر به صورت متمرکز و اخذ تست پس از تعمیر از تعمیرگاه مجاز)
4-1) حذف پمپاژ هاي مستقيم به شبكه با استفاده از پرژر سوئیچ جهت حذف انرژي اضافي مصرفي در هنگام ازدياد فشار شبكه. (تعداد چاه های مستقیم به شبکه در ارومیه به تعداد 48 حلقه می باشد.)
5-1) مهندسي مجدد فرآيندهاي تولید آب ، تصفيه ، انتقال (پمپاژ) تاسیسات و تجهیزات انرژي بر .
6-1) رعايت استانداردها در احداث ابنيه و نصب تجهيزات به منظور جلوگيري از اتلاف انرژي در هنگام بهره برداري. (رعایت مبحث نوزده)
7-1 ) آموزش نيروي انساني جهت استفاده بهينه از انرژي.
2 - تنظيم برنامه كاري تجهيزات انرژي بطوريكه بتوان از نرخ مخفف شب استفاده نمود. (وجود مخازن آب در حد نیاز برای ذخیره آب در طی شب)
3 - انتقال مصرف انرژي از ساعت پيك به ساعت معمولي.
4 - كاهش هزينه هاي جانبي بوسيله
1-4 ) حذف هزينه عدم وجود خازن.
2-4 ) كاهش ديماند هاي اضافي.
3-4 ) انتقال ديماند به مكانهاي مورد نياز. (با انتقال پروانه بهره برداری امکان پذیر است)
5-4 ) نظارت بر كاركرد تجهيزات انرژي بر و اجرای برنامه نگهداري پيشگيرانه (PM) آنها.
5- استفاده از سيستم هاي هوشمند (مانند تله متری و تله کنترل،SCADA ) جهت نظارت و بهره برداری مطلوب

6- استقرار نرم افزار انرژی برای بررسي قبوض برق با اهداف ذيل: الف : محاسبه قبوض برق (از نظر روش محاسبه و اعمال ضرايب مربوطه)
ب : مقايسه ديماند مصرف با ديماند محاسبه.
پ: مقايسه ديماند با تعداد و قدرت الكتروپمپ هاي نصب شده روي ديماند مربوطه.
ت : بررسي قبوض از جهت تكرار نشدن هزينه هاي كه قبلا پرداخت شده است.
ث : بررسي قبوض از نظر منطقي بودن مصرف ذكر شده در آن با توجه به ساعت و قدرت مصرف كنندگان نصب شده روي اشتراك.
ج : كنترل ضريب زيان مذكور در قبض.
چ : كنترل انرژي مصرفي مذكور در قبوض براي ساعت پيك مصرف.
7 - بررسي و كنترل ميزان مصرف انرژي در گرمايش و سرمايش ساختمان هاي اداري و تاسيسات، حمل و نقل و همچنين ديزل ژنراتورها و غيره.
8 - بررسي طرحهاي توسعه از ديدگاه  انرژي قبل از تصويب و شروع عمليات اجرائي.
9- در سيستمهاي روشنايي انتخاب هاي زير مورد توجه قرار گيرد:
1-9 كاهش نور در صورتيكه اضافه باشد.
2-9  استفاده از لامپهاي با وات كمتر و راندمان بالاتر.
3-9  استفاده از تايمر يا فتوسل جهت روشنايي.
4-9  بهبود رنگ و ميزان انعكاس ديوارها ، سقف و كف براي كاهش انرژي نوراني.
10-  نصب پرژر  ((PRESSURE  چاه های مستقیم به شبکه
11- بررسی استفاده از انرژی خورشیدی
طراحی و پشتیبانی : شرکت داده گستر آرشام